EKONOMİ

Vatandaş Borçlanıyor

Türkiye Bankalar Birliği verilerine göre, Bireysel kredi veya kredi kartı borcundan dolayı yasal takipteki kişi sayısı 4 ayda yüzde 42 artarak 602 bin kişiye yükseldi. Sadece Nisan ayında kredi kartı borçlu sayısı ise yüzde 90'ın üzerinde arttı.

Yüksek enflasyonla birlikte alım gücü düşen vatandaş yüksek faizlere rağmen borçlanıyor. Ödeme güçlüğü çekenlerin sayısı da günden güne artıyor.

Merkez Bankası verilerine göre 31 Mayıs ile biten haftada kredi kartı harcamaları yüzde 52,74 arttı.

Gecikmeye bırakılan borcun toplam bireysel kredi kartı bakiyesine oranı yüzde 22,9 ile tarihsel ortalamasının üzerine çıktı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu verilerine göre ise  bireysel kredi kartı harcamaları 1.45 trilyon liraya çıktı, faize duyarlı taksitsiz kredi kartı harcamaları ise 916.5 milyar lira ile 1 trilyona gidişini hızlandırdı.

Bankacılık sektörü kaynakları kredi kartı borçlarını ödeyememe sorununda artış yaşandığını vurguladı. Merkez Bankası Finansal İstikrar Raporu da bu konuya dikkat çekti.

Finansal İstikrar Raporu'nda kredi riskliliğinde önemli derecede artış olan kredilerin bankacılık sektöründe yakın izlemede takip edildiği hatırlatılırken, yakın izlemedeki kredilerin yüzde 82'sinin gecikmesi olmayan ancak riskliliğinde artış olduğu için bu sınıfta
bulundurulan kredilerden oluştuğu kaydedildi.

Mart 2024 itibariyle  bireysel kredide ödemesi geciken kredilerin oranı yüzde 0,7 puan artarak yüzde 2,8'e çıktı.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi verilerine göre, Nisan 2023'te 65 bin 484 olan bireysel kredi kartı borcundan dolayı yasal takibe intikal etmiş kişi sayısı, Nisan 2024'te 124 bin 959'a ulaşarak son 28 ayın zirvesini gördü. Bu dönemde artış oranı yüzde 90,8
oldu.

73 bin 122 olan bireysel kredi borcundan dolayı yasal takipteki kişi sayısı da Nisan 2024'te yüzde 50,7'lik artışla 110 bin 181'e ulaştı.

Böylece 4 ayda,  bireysel kredi veya kredi kartı borcundan dolayı yasal takipteki kişi sayısı yüzde 42 artarak 602 bin kişi oldu.

Aynı dönemde kredi kartlarını da içeren bireysel kredilerde tasfiye olunacak alacaklar bir önceki yıl aynı döneme göre yüzde 79 artış ile 66 milyar lira oldu.