EKONOMİ

Borsa'nın Yüzde 70'i 23 Bin Kişinin Elinde

Borsa İstanbul'a ilgi son haftalarda yeniden rekor seviyeye ulaştı, fon yatırımcı sayısı ilk kez 5 milyonu aştı. Ancak portföy dağılımında ilginç bir tablo ortaya çıktı. 28 bin yatırımcı fon piyasasının yüzde 70'ine sahip. 2 milyon yatırımcının fon portföyü ise bin Lira'yı geçmiyor.      

Son haftalarda Borsa İstanbul'a yaşanan ilgi artışı yatırım fonlarını rekor seviyelere taşıdı.

Fon yatırımcı sayısı ilk kez 5 milyon kişiyi aşarken, portföy tutarı 3 trilyon Lira’nın üzerine çıktı.

Merkezi Kayıt Kuruluşu verilerine göre, 7 Haziran ile sona eren bir haftalık dönemde yatırımcı sayısı 33 bin 742 kişi artarak, 5 milyon 18 bin 308 seviyesine ulaştı.

2023 Mayıs ayından bu yana fon yatırımcısı sayısı yaklaşık 1.2 milyon kişi artmış oldu. Aynı dönemde yatırım fonlarının büyüklüğü ise 3 kattan fazla yükseldi.

Ancak portföy dağılımındaki tablo dikkat çekici. Varlıklı kesimler, 3 trilyon lirayı aşan fon büyüklüğünün 3’te 2’sini hesaplarında tutuyor.

5 milyon yatırımcının 28 bini, toplam fon büyüklüğünün 2 trilyon  lirasına sahip bulunuyor. Bu da toplam yatırım fonu büyüklüğünün yüzde 70'si anlamına geliyor.

2 milyon 360 bin yatırımcının fon hesaplarının büyüklüğü ise bin lirayı geçmiyor. 10 bin liranın altında fon büyüklüğüne sahip yatırımcı sayısı da 3 milyon 453 bin kişi olarak kayıtlara geçti.