EKONOMİ

Tarımda Üretici Fiyatları Yükseliyor

Tarım ürünleri üretici fiyat endeksi açıklandı...Çiftçinin piyasaya satışını yaptığı ürünlerin fiyatları, yıllık yüzde 57,85 arttı...Sektör temsilcilerine göre, rakamlardaki yükseliş eğilimi, gıda fiyatlarındaki zamların süreceğine işaret ediyor.
Tarım ürünleri üretici fiyatlarında yükseliş eğrisi sürdü.

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre; Tarım-ÜFE, yani çiftçinin piyasaya satışını yaptığı ürünlerin fiyatları; Ocak'ta yıllık yüzde 57,85 aylık bazda yüzde 3,85 arttı.

Sektörlerde bir önceki aya göre, tarım ve avcılıkta %3,45, ormancılıkta %9,26, balık, balıkçılık ve su ürünlerinde %11,54 artış gerçekleşti.

Ana gruplarda bir önceki aya göre, tek yıllık bitkisel ürünlerde %0,69, çok yıllık bitkisel ürünlerde %8,51, canlı hayvanlar ve hayvansal ürünlerde %4,06 yükseliş kaydedildi.

Aylık artışın en yüksek olduğu alt grup %26,11 ile tropikal meyveler olurken yıllık en çok artış da %154,68 ile yağlı meyvelerde gerçekleşti.

Sektör temsilcilerine göre, rakamlardaki yükseliş eğilimi gıda fiyatlarındaki artışın süreceğine işaret ediyor.

Akdeniz Hububat ve Bakliyat İhracatçıları Birliği Başkanı Veysel Memiş ise bakliyat üretimine dikkati çekti.

Memiş,  bakliyat üretiminin 1,2 milyon tonla sınırlı olduğunu vurguladı; Türkiye’de 4 milyon ton işleme kapasitesine sahip ihracatçı firmaların, hammadde sıkıntısı yaşadığını ifade etti.

Veysel Memiş, arz açığının kapatılması için nadasa bırakılan tarım arazilerinin bakliyat ekimiyle değerlendirilmesi gerektiğini belirtti.