EKONOMİ

Türkiye Çalışma Saati Açısından OECD'de İlk Sırada

Türkiye'de çalışma saatlerinin düşürülmesine yönelik düzenleme gündemdeyken Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü OECD'nin raporu tabloyu netleştirdi. Ülkede her 3 işçiden 1'i haftada 50 saatten fazla çalışıyor. Bu da fazla çalışma konusunda Türkiye'nin OECD ülkeleri arasında ilk sırada yer aldığını gösteriyor.

İş Kanunu'nda düzenleme yapılarak, mesai saatlerinin düşürülmesi gündemde.

21 yılın ardından yapılması planlanan düzenleme ile basın ve denizcilikte çalışma saatlerinin 35-40 saate indirilmesi öngörülüyor.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü OECD raporu da Türkiye'de çalışma saatleriyle ilgili tabloyu ortaya çıkardı.

Türkiye haftalık 50 saat üzeri çalışanların toplam çalışanlara oranı bakımından OECD üyesi ülkeler arasında ilk sırada yer alıyor.

Her 3 işçiden 1'i haftada 50 saatten fazla çalışıyor.

Haftalık ortalama çalışma süresi bakımından ise Kolombiya'dan sonra Türkiye  ikinci sırada.Haftalık çalışma süresi Kolombiya’da 47 saat, Türkiye’de 45 saat olarak uygulanıyor. Türkiye’yi 44 saatle Kosta Rika, 42 saat ile de Şili izliyor.

OECD üyesi ülkelerde haftalık ortalama çalışma süresi 37 saat. Haftalık en az çalışma süresi ise 30 saatle Hollanda’da. Bu ülkenin ardından Danimarka 33, Norveç 34, Almanya 34, Finlandiya 35, Avusturya 35, Belçika 35 geliyor.

Türkiye'de haftalık çalışma saatlerinin yanı sıra fazla çalışma sürelerinin yüksekliği de tartışma konusu. Kanuna göre yıllık 270 saate kadar fazla çalışma yapılması mümkün. Oysa OECD ülkelerinde  haftalık normal ve fazla çalışma süresi toplamı 48 saati
aşamıyor. İspanya’da yıllık 80 saat sınırı uygulanıyor.