EKONOMİ

Maaşlar Cebe Girmeden Eriyor

Yaşam maliyeti artıyor, maaşlarsa henüz cebe girmeden, zamlarla eriyor... Köprü ve otoyol geçiş ücretlerinin ardından, akaryakıt, tüp, tütün ürünleri ile pastanede satılan simit ve poğaçaya da zam geldi.

Yeni yılla birlikte zamlanan maaşlar henüz cebe girmeden erimeye başladı.Önce tüm harç ve vergilere yüzde 58,46 oranında zam yapıldı.

Aralık ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasından sonra da akaryakıtta özel tüketim vergisi yüzde 25 artırıldı..Artık 50 litrelik hacme sahip bir aracın deposu İstanbul’da 1 bin 839 liraya, Ankara’da 1 bin 873 liraya dolabilecek.  
 
ÖTV zammı mutfak tüpü fiyatlarına da yansıdı...12 kilogramlık mutfak tüpünün ortalama fiyatı 580 liraya; 2 kilogramlık tüpün ise 135 liraya çıktı.

Yeni yılla birlikte alkol ve tütün ürünlerine uygulanan özel tüketim vergisi de yüzde 25 artırıldı.En pahalı sigaranın fiyatı 70, en ucuz sigaranın fiyatı ise 54 lira oldu

Pastanelerde satılan simit ve poğaça fiyatları da zamlandı. İstanbul'da pastane poğaçası ve simidi 15 liradan satılmaya başlandı.