EKONOMİ

Emekli Gruplarının Zam Oranı Eşitlendi

SSK ve Bağ-Kur emekli zam oranları memur emeklileriyle eşitlendi... Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, zammın yüzde 49,25'e yükseltildiğini açıkladı.Aradaki fark, kararın Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından 1 hafta içerisinde ödenecek.

SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yapılacak zam oranı yüzde 49,25'e yükseltilerek memur emekli aylıklarına yapılan zamla eşitlendi. Böylece ek zam yüzde 11,68 oldu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın duyurduğu ek zamdan kaynaklı farklar, kararın Meclis Genel Kurulu'nun onayı ve Resmi Gazete'de yayımlanmasının ardından 1 hafta içerisinde ödenecek.

Daha önce 5 puanlık ilave artışla yüzde 42,6 olarak açıklanan zam oranı, memur emeklilerine yapılan zamdan yaklaşık 7 puan daha az olması nedeniyle büyük tepki çekmişti.

Zam açıklamasına CHP Genel Başkanı Özgür Özel'den değerlendirme geldi. CHP Lideri, " En düşük emekli maaşı, asgari ücrete eşitlenene kadar, yani en az 17 bin lira olana kadar konuşmaya devam edeceğiz" dedi.

Bu arada Sosyal Güvenlik Kurumu da, Emekli Sandığı'ndan aylık alanlar için zam farkı ile harp ve vazife malullerinin ek ödemelerinin 26 Ocak'ta başlayacağını duyurdu.