EKONOMİ

Bakan Bayraktar: Sakarya Gaz Sahası'nda Günlük Üretim 23 Kuyuda 2,7 Milyon Metreküpe Ulaştı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Sakarya Gaz Sahası'nda günlük üretimin 23 kuyuda 2,7 milyon metreküpe ulaştığını bildirdi.

Bakan Bayraktar, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ile birlikte Filyos Doğal Gaz İşleme Tesisi ve Filyos Limanı'nda incelemelerde bulundu.


Söz konusu ziyareti kış aylarında doğal gazın ağırlıklı olarak tüketildiği bir dönemde gerçekleştirdiklerine dikkati çeken Bayraktar, "Karadeniz gazı, 2020 yılındaki keşif sonrasında 3 yıldan kısa bir süre içerisinde karaya getirdiğimiz ve Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ'nin (BOTAŞ) sistemine hemen buradan birkaç kilometre ileride bağladığımız lokasyondayız. Filyos, bu anlamda hakikaten Türkiye'nin doğal gaz üssü haline geldi diyebiliriz." değerlendirmesinde bulundu.

Bayraktar, buradaki çalışmaların yoğun şekilde devam ettiğini aktararak, şunları kaydetti:

"Bugün itibarıyla üretimimiz 2,7 milyon metreküpe ulaşmış durumda. İnşallah en kısa zamanda bu üretimi 10 milyon metreküpe akabinde de nihai olarak günlük 40 milyon metreküpe çıkarmak ve 15 milyon hanemize doğal gazı buradan tedarik etmeyi hedefliyoruz. Sakarya Gaz Sahasında şu ana kadar 23 kuyu kazdık. Dünyanın en hızlı geliştirilen projelerinden biri oldu. 170 kilometre mesafeden gazı taşıyoruz. Buradan da BOTAŞ'ın sisteminden evlerimize, tüketicilerimize ulaştırıyoruz. İnşallah projeyi önümüzdeki süreçte daha da hızlandırmak suretiyle milletimizin, memleketimizin, sanayimizin, evlerimizin ihtiyacı olan doğal gazın önemli bir kısmını buradan sunmuş olacağız."

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının himayelerinde bölgeye önemli bir liman yatırımı da yapıldığını ifade eden Bayraktar, "Ulaştırma bakanımız da bugün bizlerle beraber buradaydı. Aynı zamanda bu limanın da ülkemizin önemli bir ihracat limanı olması noktasında da birlikte görüş alışverişinde bulunduk. Birlikte bu projeleri nasıl gerçekleştirebilirizi istişare ettik. Vekillerimizle, valimizle ilgili birimlerdeki yönetici arkadaşlarımızla beraber." değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Uraloğlu: Filyos Limanı, hem bölgeyi hem de Türkiye'yi bir adım daha ileriye taşıyacak dev bir lojistik merkez

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu da Bakan Bayraktar'la Filyos Limanı'nın demir yolu ve kara yolu bağlantılarını incelediklerini aktararak, "Ülkemizi daha ileriye götürecek, sektöründe lider pozisyona taşıyacak dev bir lojistik merkezi projesi olan Filyos Limanı'nda, 13 geminin elleçlemesi yapılabilecek, yıllık 25 milyon tonluk kapasite, 14 ve 19 metre derinliğindeki rıhtımlarla büyük tonajlı gemilere hizmet verilebilecek." ifadesini kullandı.

Rıhtım ve geri saha inşaatı tamamlanan limanın, 4 Haziran 2021'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla hizmete alındığını anımsatan Uraloğlu, "Filyos Limanı, hem bölgeyi hem de Türkiye'yi bir adım daha ileriye taşıyacak dev bir lojistik merkez." değerlendirmesinde bulundu.

Uraloğlu, limanda 2 bin 450 metre ana, 1370 metre de tali dalkıranın yer aldığına işaret ederek, limanın altyapı inşaatlarının kamu kaynaklarıyla yapıldığını hatırlattı. Limanın üstyapı ekipman temini ve işletilmesi işinin ise yap-işlet-devret (YİD) modeliyle gerçekleştirilmesine yönelik karar alındığını belirten Uraloğlu, buna yönelik ihale hazırlık çalışmalarının devam ettiğini ifade etti.

Proje kapsamında yer alan genel kargo ve kuru yük rıhtımlarının geçici olarak Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığına (TPAO) tahsis edildiğini aktaran Uraloğlu, Filyos Limanı İltisak Hattı Bağlantısı'nın, 12 kilometre demir yolu ve 4,5 kilometre kara yolu olacak şekilde TPAO'nun bölgede varlık göstermediği dönemde ve Sakarya Gaz Sahası Projesi'nden önce 2019'da hazırlandığını anımsattı.

Uraloğlu, Karadeniz'de keşfedilen doğalgazla birlikte TPAO ile güncel durum çerçevesinde görüşmeler yapıldığını belirterek, revize bir güzergah tasarımını içeren Revize Hat Dizayn Raporu'nun müşavir firma tarafından oluşturulduğunu ifade etti.