EKONOMİ

Asgari Ücret Tespit Komisyonu İkinci Toplantısı Pazartesi Başlayacak

Doğrudan 7 milyondan fazla çalışanı, dolaylı olarak toplumun tamamını ilgilendiren asgari ücrette zam pazarlığı, devam ediyor. 11 Aralık'ta yapılan ilk toplantının ardından taraflar, 18 Aralık Pazartesi günü ikinci kez biraraya gelecek.

İlk toplantıda rakam gündeme gelmemişti. Gözler ikinci toplantıya çevrildi. Milyonları ilgilendiren yeni asgari ücrete ilişkin süreç devam ediyor. 
İlk toplantısını 11 Aralık'ta yapan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 18 Aralık pazartesi günü ikinci toplantısını yapmak üzere biraraya gelecek. Toplantıda, Türkiye İstatistik Kurumu'nun geçinme endekslerinin masaya gelmesi bekleniyor.

11 Aralık’ta yapılan ilk toplantının ardından asgari ücret belirleme aşamalarındaki takvim oluşturularak, yapılan çalışmalar paylaşıldı. 
Sosyal diyalog vurgusunun öne çıktığı ilk toplantıda işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan 5 kişilik heyetler yer aldı. Komisyonun ilk toplantısının açılışında konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, çalışanların enflasyona ezdirilmeyeceği söylemini yineledi.

Türk-İş Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Ağar ise asgari ücretin Çalışanların kendisine ve ailesine, insanlık haysiyetine uygun bir yaşam sağlaması gereken ücret olduğunu belirtti. " Asgari ücretin tespitinde öncelikle çalışanların geçim şartları göz önünde bulundurulmalıdır" ifadesini kullandı... 

Komisyon'da işveren tarafı da yeni rakamın dengeli, işçi kesimi ise ücretin insan onuruna yakışır bir düzeyde olması talebini dile getirdi. Komisyonun ikinci toplantısında, işçi tarafını temsilen 5 kişilik heyete Türk-İş Genel Başkan Yardımcısı Ramazan Ağar, işveren tarafını temsilen 5 kişilik heyete TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, 5 kişilik hükümet heyetinde Çalışma Genel Müdürü Mehmet Baş başkanlık edecek.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve TÜİK temsilcilerinin enflasyon, alım gücü ve istihdam başta olmak üzere ekonomik veri ve raporları sunması beklenen toplantıda, taraflar ara zam rakamına ilişkin pazarlık yürütecek. Asgari ücret için yüzde 35 ile 55 arasında zam yapılması öngörülüyor.. Olası zam ihtimallerine göre 2024 yılı için verilecek asgari ücretin 15 bin 392 lira ile 17 bin 673 lira arasında olması bekleniyor.  

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

ZAM ORANI                          NET ASGARİ ÜCRET 

 % 35                                    15 BİN 392 LİRA
 % 40                                    15 BİN 962 LİRA
 % 45                                    16 BİN 532 LİRA
 % 50                                    17 BİN 103 LİRA
 % 55                                    17 BİN 673 LİRA 

Asgari ücret halen ne 11 bin 402 lira olarak uygulanıyor. Zam oranının Aralık sonuna kadar belirlenmesi gerekiyor.