DÜNYA

Putin Rekor Oyla 5. Kez Devlet Başkanı

Rusya'da sandık çıkış anketine göre Vladimir Putin, yüzde 87'nin üzerinde oy oranıyla yeniden devlet başkanı seçildi... 71 yaşındaki Rusya lideri altı yıl daha ülkeyi yönetecek. Putin zafer konuşmasında Ukrayna savaşından muhalif isim Aleksey Navalni'nin ölümüne kadar birçok mesaj verdi... Rusya lideri, "Ukrayna'daki NATO varlığı dünyayı 3. Dünya Savaşı'nın eşiğine getirebilir" dedi.

Rusya'da seçimin galibi rekor oyla Vladimir Putin oldu.

Putin, oyların yüzde 87'sinden fazlasını alarak Sovyetler Birliği'nin yıkılmasından bu yana en yüksek oy oranına sahip olan lider oldu.

Seçime katılım oranı ise yüzde 74,22 olarak açıklandı. 2018'deki seçimde bu oran yüzde 67,5'ti.

5. seçim zaferinin ardından kameralar karşısına geçen Putin, "Rusya şimdi daha güçlü ve etkili olacak." dedi.

Rusya Devlet Başkanı zafer konuşmasında Ukrayna'ya Batı desteğine vurgu yaptı.

NATO kuvvetlerinin Ukrayna'da olduğunu iddia eden Putin, bunun dünyayı üçüncü dünya savaşının eşiğine getirebileceğini öne sürdü.

Putin'in gündeminde geçen ay hapishanede hayatını kaybeden Aleksey Navalni'nin ölümü de vardı.

Putin, "Navalni'nin ölümünden birkaç gün önce kendisinin Batı'daki tutuklularla takas fikri olduğu söylendi. Navalni takasını kabul etmiştim. Ancak tek şartım vardı. O da Navalni'nin bir daha Rusya'ya dönmemesi gerektiğiydi." dedi.

Sandık çıkış anketine göre, Komünist Parti adayı Nikolay Haritonov yüzde 4,7; Yeni İnsanlar Partisi’nden Vladislav Davankov yüzde 3,6, Liberal Demokrat Parti’den Leonid Slutskiy yüzde 2,5 oy aldı. Yüzde 1,4 oy ise geçersiz sayıldı.

Rusya'nın 2014'te Ukrayna'dan ilhak ettiği Kırım'da, 2022'de ilhak ettiği Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya bölgelerinde de devlet başkanı seçimi için sandık başına gidildi.

Putin'in 2020'deki anayasa değişikliğiyle 2030'da da aday olması mümkün.

Seçim sonucuna ilk tepki Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski'den geldi.

Zelenski, seçimlerin meşruiyetinin olmadığını söyledi. "Putin sonsuza kadar yönetmek istiyor" dedi.

Beyaz Saray da, "Putin'in siyasi rakiplerini nasıl hapse attığı ya da seçime sokmadığı göz önüne alındığında seçimin özgür ve adil olmadığı açık" açıklaması yaptı.

Seçimlerde, cezaevinde ölen muhalif lider Navalni'nin destekçilerinin protestoları öne çıkmıştı.

Sandıkları boyama, molotof kokteyli atma ve aynı saatte geçersiz oy kullanma eylemleri yapılmıştı.