DÜNYA

BM Güvenlik Konseyi'nden "Ateşkes" Kararı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Amerikan Başkanı Biden tarafından sunulan İsrail ve Hamas arasındaki ateşkes önerisini kabul etti... Rusya'nın çekimser kaldığı oylamada, diğer 14 ülke tasarıya destek verdi... İsrail'in, Biden'ın teklifine olumlu baktığı belirtilen kararda, Hamas'a da teklifi kabul etme çağrısı yapıldı... Hamas da çağrıya olumlu yanıt verdi... Türkiye kararı "katliamın sona ermesi bakımından önemli bir adım" olarak değerlendirdi... Güvenlik Konseyi'nin aldığı karara rağmen İsrail saldırılarını sürdürdü...

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ilk kez Gazze için ateşkes kararı aldı...

Amerikan Başkanı Joe Biden tarafından sunulan İsrail ve Hamas arasındaki ateşkes önerisi Konsey'de kabul edildi...

15 üyeli konseyde, 14 üye evet oyu kullanırken, Rusya çekimser kaldı.

Kabul edilen kararda, 31 Mayıs'ta Biden'ın sunduğu 3 aşamalı teklif memnuniyetle karşılandı.

İsrail'in, Biden'ın teklifini kabul ettiği belirtilen kararda, Hamas'a da teklifi kabul etme ve uygulama çağrısı yapıldı.

Hamas'tan da çağrıya olumlu yanıt geldi.

Hamas'tan yapılan açıklamada, detayları görüşmek üzere müzakereye hazır oldukları belirtildi..

İsrail'in buna uymasını sağlamanın Washington'a bağlı olduğu belirtilen açıklamada, "Amerikan yönetimi, Güvenlik Konseyi kararını uygulayarak işgali derhal sona erdirme konusundaki taahhütlerini yerine getirmek için gerçek bir sınavla karşı karşıya” denildi.

Güvenlik Konseyi'nin kabul ettiği kararda, ilk aşamada hemen ateşkes, kadın, yaşlı ve yaralı esirlerin serbest bırakılması, Filistinli esirlerin takas edilmesi, İsrail güçlerinin Gazze'de nüfus bulunan yerlerden çekilmesi öngörülüyor..

Kararda ayrıca insani yardımın artması, temel hizmetlerin yeniden inşası, Filistinli sivillerin Gazze'nin kuzeyi dahil tüm şerit genelinde evlerine dönmesinin ve uluslararası toplumun gerekli konut katkısı yapmasının sağlanacağı kaydedildi.

İkinci aşamada, krizin nihai olarak sonlandırılması için geri kalan esirlerin tümünün serbest bırakılması talep edilen kararda, İsrail'in tüm Gazze'den çekilmesi istendi.

Kararda, üçüncü aşamada, Gazze için birkaç yıla yayılan yeniden inşa planının başlatılacağı belirtilirken, ölen esirlerin de cesetlerinin teslim edilmesi öngörüldü.

İlk aşama için müzakerelerin 6 haftadan fazla sürmesi halinde ateşkesin müzakereler bitene kadar devam edeceği kaydedildi..

tarafların anlaşma hükümlerine uymasının önemi vurgulanarak, Güvenlik Konseyi ve Birleşmiş Milletler üyelerinden destek istendi.

Kararda, iki devletli çözüme destek verilirken, Gazze Şeridi ve Batı Şeria'nın Filistin Yönetimi altında birleşmesinin önemine işaret edildi.

ABD'nin müzakerelere açtığı ilk karar tasarısında, İsrail güçlerinin, Gazze'de nüfus bulunan yerlerden çekilmesi desteklenirken, Gazze'de "tampon bölge" oluşturulmasına karşı çıkılmıştı.

Oylamaya sunulan son metinde, "tampon bölge"ye karşı çıkılan ifadenin silinmiş olması ise dikkati çekti.

Diğer taraftan karar metnine, Biden'ın teklifinin yazılı olarak eklenmemesi tepki çeken hususlar arasında yer aldı.

Amerika Birleşik Devletleri, 7 Ekim'in ardından sunulan Gazze'de ateşkes talep edilen birçok karar tasarısını veto etmişti.

Türkiye Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin kararını "Gazze’deki katliamın sona ermesi bakımından önemli bir adım" olarak değerlendirdi..

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "İsrail’in, kalıcı ateşkese riayet edeceğini taahhüt etmesi ve söz konusu kararın tüm unsurlarını eksiksiz şekilde uygulaması şarttır" denildi.

İsrail güçleri ise kararın ardından Gazze'ye saldırılarına devam etti...

Gazze'nin güneyindeki Refah kenti başta olmak üzere çeşitli bölgelere düzenlenen saldırılarda onlarca Filistinli daha öldürüldü.

Öte yandan İsrail ordusu, Nuseyrat mülteci kampında gerçekleştirdiği katliamın ardından kurtardığı 3 rehinenin görüntülerini paylaştı..

Görüntülerde 3 rehinenin helikopterle Gazze'den çıkarılıp İsrail'in merkezindeki sağlık kuruluşuna götürüldükleri anlar yer aldı.

İsrail ordusu, iki farklı noktadan 4 rehinenin kurtarıldığını bildirmişti.

Kurtarılan rehinelerden 25 yaşındaki Noa Argamani görüntülerde yer almadı..

İsrail ordusunun 8 Haziran'da Nuseyrat mülteci kampına düzenlediği saldırıda 64'ü çocuk, 57'si kadın 274 Filistinlinin öldürülmüş, 153'ü çocuk, 161'i kadın 698 Filistinli yaralanmıştı.