DÜNYA

İsrail'in Saldırıları Durmuyor. Öldürülen Filistinli Sayısı 30 bine Dayandı.

İsrail, Gazze'yi kana bulamaya devam ediyor. İsrail Ordu Savcılığı; askerlerin, Gazze'deki bazı uygulamalarının suç niteliği taşıması nedeniyle soruşturma başlatıldığını duyurdu. Geçici ateşkes ve esir takası ile ilgili görüşmelerse hızlandı.

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail'in 139 gündür sürdürdüğü saldırılara ilişkin açıklama yaptı. İsrail'in son 24 saatte düzenlediği saldırılarda 97 kişinin hayatını kaybettiği, 132 kişinin yaralandığı belirtildi. Son 10 günde ise Gazze'de BİN 70 Filistinlinin öldürüldüğü açıklandı. 7 Ekim'den bu yana katledilen Filistinlilerin sayısı 30 bine, yaralıların sayısı da 70 bine dayandı. 

Halen enkaz altında ve yol kenarlarında cansız bedenlerin bulunduğu ancak İsrail güçlerinin engellemesi nedeniyle görevlilerinin cenazelere ulaşamadığı vurgulandı. İsrail Ordu Savcılığı, askerlerin Gazze Şeridi'ndeki bazı uygulamalarının, suç niteliği taşıdığı için soruşturma başlatıldığını açıkladı. Örnek olarak özel mülklerin keyfi olarak ortadan kaldırılması, yağmalama gibi olaylar gösterildi. Geçen ay Hamas'tan yapılan açıklamada "İşgal ordusu, Gazze Şeridi'ne düzenlediği soykırım savaşında 3 bin konutu yaktı" ifadesi yer almıştı.

Gazze için geçici ateşkes ve esir takası müzakereleri de sürüyor. CIA Direktörü William Burns  Katar, Mısır ve İsrailli yetkililerle Fransa'nın başkenti Paris'te bir araya gelecek. Amerikan basını; Biden yönetiminin, Ramazan ayı başlamadan önce bir anlaşmaya varmak istediğini ileri sürdü. Dört ülkenin yetkilileri, geçen hafta da Mısır'ın başkenti Kahire'de masaya oturmuş, ancak toplantıdan sonuç çıkmamıştı.