DÜNYA

İngiltere İle Türkiye Arasında Serbest Ticaret Süreci

İngiltere’nin AB'den ayrılması sonrası Türkiye ile ticari ilişkilerini yeniden düzenleyecek süreç için düğmeye basıldı. İngiltere-Türkiye Serbest Ticaret Anlaşması imzalanabilmesi için müzakereler başladı.

Türkiye ve İngiltere, Brexit sonrası gelişen ikili ilişkileri ekonomi ve ticaret alanında daha ileriye götürmeyi amaçlayan kapsamlı ve modern bir serbest ticaret anlaşması yapmak için müzakereleri başlattı.

Karar, Londra’da Ticaret Bakanı Ömer Bolat ve İngiliz mevkidaşının görüşmesinde alındı.

Bolat, müzakere için "iki ülkenin modern ekonomilerine daha uygun çağdaş bir anlaşma için bir fırsat olacaktır" değerlendirmesini yaptı.

Yeni anlaşmanın hizmet ticareti, yatırımlar ve ilave tarım tavizlerini de içermesi bu sayede 2023’de 19 milyar doları aşan ticaret hacminin çok daha artması hedefleniyor

Yeni serbest ticaret anlaşması için ilk tur görüşmeler haziran ayında yapılacak.

Müzakerelerin birkaç sene içinde tamamlanması ve her iki ülkenin meclislerinde onaylandıktan sonra belirlenen yürürlük tarihinde uygulamaya geçilmesi öngörülüyor.

Peki, yeni anlaşmada neler olacak?

Ankara ve Londra’dan yapılan açıklamalara göre, yeni anlaşmanın en önemli unsurlarından biri hizmetlerin kapsama alınması.

İngiltere, hizmet ihracında ABD’den sonra ikinci en büyük ülke konumunda.

Hizmet sektörünün yanı sıra yeni anlaşma, yatırımlar ve tarım ürünlerinin ticaretinde kolaylıkları sağlayacak şekilde yazılacak. Yeni anlaşma, dijital ekonomiyi de kapsayacak.

Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, güncellenmiş serbest ticaret anlaşması ile her iki ülkedeki iş dünyası için daha güçlü ve kapsamlı bir hukuki zemin tesis edilmesi de hedefleniyor.