Turkcell Genel Müdürü Koç: Arabalar Artık İnsanlara Dahi İhtiyaç Duymayacak

Turkcell Genel Müdürü Ali Taha Koç, "Sürücülerin olmadığı, sürücüsüz arabaların çağına girmek üzereyiz. Çember daraldı, arabalar artık insanlara dahi ihtiyaç duymayacak." dedi.

"Biz’in Gücü" temasıyla düzenlenen MÜSİAD Vizyoner'23 Zirvesi, TİM Show Center'da düzenlendi.

Koç, zirvede yaptığı konuşmada, insanoğlunun tarih boyunca hayatına giren yeni teknolojileri eski ile kıyaslayarak adapte olmaya çalıştığını söyledi.

20. yüzyılın başlarında arabalar ortaya çıktığında, başlangıçta "Atsız Taşıyıcı-Horseless Carriage" olarak isimlendirildiğini hatırlatan Koç, "Bir taşıyıcının atların yardımı olmadan bizi bir yerden bir yere götürüyor olması, insanlık için oldukça şaşırtıcı bir yenilikti. Şimdi ise sürücülerin olmadığı, sürücüsüz arabaların çağına girmek üzereyiz. Çember daraldı, arabalar artık insanlara dahi ihtiyaç duymayacak. Otonom araç teknolojileri geliştikçe hayatımızda daha fazla yer alacak ve bizler bu teknolojiye de alışacak, normalleştirecek, hayatımızın değişmez parçalarından biri haline getireceğiz." diye konuştu.

Koç, otonom araç teknolojilerinin büyük ilerleme kaydetmesine rağmen atası olan at arabasını tanımadığını vurgulayarak, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Çünkü yazılım oluşturulurken bugünkü otoyollarda otonom aracımızın karşısına bir at arabasının çıkacağı öğretilmemiş. Hal böyle olunca Tesla da önündeki cismin büyüklüğünü ve hareket etmesini hesaplayarak karşısındakinin bir kamyonet olabileceğini düşünüyor. Teknoloji geliştikçe hayatımızı kolaylaştırmaya devam etse de bu gelişim sürecinde tabii ki daha hayati hatalarla da karşılaşabiliyoruz. Birçoğunuz görmüşsünüzdür, otonom araçların hız tabelalarını yanlış okuması, iki şeridi kaplayan kamyon kazalarını algılayamayıp bodoslama dalması, ambulansa yol vermemesi gibi hatalar çığır açıcı teknolojilerde maalesef şahit olduğumuz hayati ve basit hatalar arasında. Sayısını artırabileceğimiz tüm bu örnekler, yapay zeka teknolojilerinde insan odaklı bir yaklaşımın, insanın bu teknolojilerin tamamında işin merkezinde olması gerektiğini bizlere gösteriyor."

Türkiye’nin Otomobili Togg’u etrafındaki nesneler ile konuşabilen, içerisinde yerli teknolojilerin yer aldığı bir sistem olarak geliştirdiklerini anlatan Koç, "Ülkemizin neredeyse bir asırlık özlemi olan böylesine bir projede, ülkemizin öncü teknoloji markası olan Turkcell’imizin babayiğit olarak yer alması da bizler için bir başka gurur vesilesi. Türkiye’nin Otomobili’nde Türkiye’ye özgü birçok detay bulunuyor. Bunlardan bence en önemlisi de Dijital Türkiye portalımız olan e-Devlet Kapısı’nın Togg’da yer alması. Tüm e-Devlet hizmetlerine Togg’dan erişebilir, işlemlerinizi Togg’dan halledebilirsiniz. Togg’un yerli, milli ve özgün teknolojilerle donatıldığının belki de en güzel göstergesinin bu olduğunu düşünüyorum." şeklinde konuştu.

Koç, yapay zeka ve yenilikçi teknolojilerin sağlıktan tarıma, güvenlikten finansa kadar birçok alanda yenilikçi çözümler sunduğunu belirterek, "Texas Üniversitesinde yürütülen çalışmalarda yapay zekanın depremleri şu anda yüzde 60 oranında tahmin edebildiği, bu oranın önümüzdeki yıllarda geliştirilerek daha da yukarılara taşınabileceği saptandı. Deprem tahminleri konusunda eğitilen yapay zekanın 320 kilometre derinliğindeki 14 depremi doğru tahmin ettiği görüldü. Tabii buna karşın, bir depremi ıskaladı ve sekiz kere de yanlış alarm verdi. Yani yapay zeka geliştikçe ChatGPT gibi oldukça akıllı ve bir sürü şeyi bir çırpıda halledebilen uygulamaların yanında hepimizin hayatını aynı anda etkileyebilecek." ifadelerini kullandı.

"Artık en önemli değerimiz veri"

Geleceğin meslekleri konusunda algıların değiştiğini aktaran Koç, şöyle devam etti:

"Birisi bana madenci dediği zaman benim aklıma veri madencisi geliyor. Çünkü artık en önemli değerimiz veri. Veriyi çıkartabilecek madencilere ihtiyacımız var. Gençlere diyorum ki siz veri üzerine çalışacaksanız gelecekte mesleğiniz garanti. Biz verinin kömürden daha değerli olduğunu düşünüyoruz. Çünkü veriyi işlediğimiz zaman elmasa dönüşüyor. Veri madenciliği üzerine çalışan veri mühendisleri veriyi elmasa dönüştürecek. Geleceğin teknolojileri sadece sayısal alanları etkilemiyor, sosyal bilimler alanlarını da dönüştürüyor. Hukuk alanında hazırlanacak sözleşmelerin taslakları, basit dava dilekçileri, belirli hukuki araştırmalar gibi konular yapay zeka marifetiyle yapılabiliyor. Bilişim hukuku, yapay zeka hukuku gibi alanlarda uzmanlaşan hukukçuları önümüzdeki yıllarda çok daha sık göreceğiz."

Koç, Türkiye olarak Cumhuriyetin 100’ncü yılına girerken çok önemli ve büyük bir hedeflerinin olduğunu vurgulayarak şunları kaydetti:

"Sayın Cumhurbaşkanı'mızın liderliğinde koymuş olduğumuz Türkiye Yüzyılı vizyonunu her alanda gerçekleştireceğiz. Her alanda baş döndürücü gelişmelerin yaşandığı, teknolojinin soluksuz bir şekilde ilerlediği çağımızda bu vizyona Turkcell olarak bizler de ortak oluyoruz. Bu vizyonun hayata geçirilebilmesi için de kamu, özel sektör, akademi dünyamız olmak üzere hepimizin çok çalışması gerekmekte. Yetişmiş insan kaynağımız, önümüze koymuş olduğumuz vizyon ve sahip olduğumuz tecrübe ve birikim ile hep birlikte Türkiye Yüzyılı'nı Dijitalin Yüzyılı, Yenilikçi Teknolojilerin Yüzyılı haline getireceğiz."